David Brown 50 D Belgiassa myynnissä

Näytä edellinen aihe Näytä seuraava aihe Siirry alas

David Brown 50 D Belgiassa myynnissä

Viesti  exso lähetetty To Maalis 10 2011, 18:07

Harvinaista herkkua myyntilistoilla.

http://www.agriaffaires.fi/kaytetty/vanhanaikainen-traktori/1691457/david-brown-50d.html

http://www.machineryzone.fi/kaytetty/antiikkitraktori/1721088/david-brown-50d.html

Parikin kohdetta tarjolla.

Suomeen noita pitäisi olla tuotuna kaksi kappaletta,joista toinen on nähty.

exso

Viestien lukumäärä: 155
Liittynyt: 22.01.2009
Paikkakunta: Suur-Sammatti

Takaisin alkuun Siirry alas

Vs: David Brown 50 D Belgiassa myynnissä

Viesti  V-M lähetetty La Maalis 12 2011, 08:56

Siinä olis harvinainen keräilykohde,hinta vaan on noilla sitäluokkaa tätänykyä että ei taida kovin moni haikailla noiden perään.

Olis pitäny aikanaan hakea sieltä ruotsista se 50 d kun niillä ei vielä ollu antiikkiarvoa.

paljoonko veikkaatta tuollaisen irtoavan,luulen että aika hyvän nykyaikaisen nelikon hinta pitää olla tuosta valmis maksamaan,onhan niitä suomessa se kaksi ainaki että taitaa riittää ne tänne.

50 D pillari olis ollu halvalla joku vuosi sitten,mutta taisi mennä jollekki romunkerääjälle,mutta tuskin sulattoon.

V-M
Asiantuntija

Viestien lukumäärä: 539
Liittynyt: 07.11.2010

Takaisin alkuun Siirry alas

Vs: David Brown 50 D Belgiassa myynnissä

Viesti  erkki lähetetty La Maalis 12 2011, 10:51

50 D on Englannissa viime aikoina vaihtanut omistajaa noin 30 000...40 000 hinnoilla. Siellä riittää keräilijöitä jotka satsaavat harrastukseensa.

Martien Hermans joka asuu Dongenissa Hollannissa on entisöinyt hienoon kuntoon omansa ja käyttää sitä paljon tapahtumissa, sanoi, että jos olisi pyytänyt euron jokaisesta valokuvasta jota hänen traktoristaan on vuosien mittaan otettu niin traktori olisi maksettuna jo moneen kertaan.

Se tela -50 joka oli Kalajoella joskus viitisen vuotta sitten myynnissä, on ostettuna Kokkolaan, mutta enempää en tiedä sen vaiheista. Ittekin soittelin sinne ja kyselin kuntoa ja hintaa, mutta en ehtinyt edes käymään katsomaan kun siitä oli kaupat tehty. Telakoneet eivät ole maailmalla yhtä kysyttyjä ja hinnakkaita kuin pyöräkoneet. 50 D aloitti elämänsä itseasiassa nimenomaan telakoneena mutta siitä keksittiin saman tien tehdä myös pyörien päällä liikkuva versio.

erkki
Asiantuntija

Viestien lukumäärä: 1514
Liittynyt: 06.03.2009

Takaisin alkuun Siirry alas

Näytä edellinen aihe Näytä seuraava aihe Takaisin alkuun


Oikeudet tällä foorumilla:
Et voi vastata viesteihin tässä foorumissa