2- tai 3- siipiset kyntöaurat
Sivu 2 / 2 • Jaa •
Sivu 2 / 2 •
1, 2
Vs: 2- tai 3- siipiset kyntöaurat
meitillä on tossa 996 perässä 2 siipiset ruosteaurat pitäisi varmaan joskus kunnostaa paremmaks ne, pikkunen perunapelto ja kasvimaa jotenka ei varmaankaan kannata isompaa kuin 3 siipinen laittaa, työnantaja neuvoi hyvin että ei pitäs periaatteessa jäljestä pystyä laskemaan kuinka monta siipeä on ollu aurassa 
Hartsa996- Viestien lukumäärä: 34
Liittynyt: 15.01.2010
Ikä: 25
Paikkakunta: Veteli
vain yksi
Mut mä vedin sitte lyhimmänkorren kun ei ole kuin YKSI aura,niin tai on kyl toinenkin mut se hevosvetonen ja pihakoristeena heeh,juu sellai yksisiipinen Fiskarssi talos on ja syy siihen että se on vain yksi on se että on hommattu aikanaan bensa/petrooli Allis Chalmeriin noo kyllä sillä perunapellon käänti ja jotai putkiojiakin vedeltiin.
Onkohan tollasta kenelläkään toisella?
Onkohan tollasta kenelläkään toisella?
Tessu- Viestien lukumäärä: 318
Liittynyt: 29.11.2009
Ikä: 45
Paikkakunta: Hollola
Vs: 2- tai 3- siipiset kyntöaurat
Nyt sitten tuli aura hankituksi ja haetuksi. 2- siipinen Fiskars johon on lisätty kolmas siipi jälkikäteen ja lisäksi tukipyörä. Eilen hain tontille ja ajattelin pyyhkäistä pintaruosteet pois lamellilaikalla ennenkuin pellot kuivuu ja pääsee kyntämään kasvimaita ja perunapeltoja, sekä omia että naapurien.
Jarkki- Viestien lukumäärä: 45
Liittynyt: 23.08.2010
Vs: 2- tai 3- siipiset kyntöaurat
Tuo tukipyörä on hyvä varsinkin vanhemman traktorin perässä, jossa kyntöhydrauliikka ei enää välttämättä ole ihan säädöissään tai kunnossa. Kyntö onnistuu tukipyörän kanssa ihan pelkällä asennonsäädölläkin ja herkällä kädellä
Melkein sanoisin tuosta siipien ruosteesta, jotta ei ehkä kannata alkaa hiomaan. Yleensä pintaruoste kyllä lähtee pois kun muutaman metrin vetää viilua. Eriasia tietysti, jos on oikein pahaksi päässyt arpeutumaan, voi tarttua maa kiini siipeen sitten.
Rokressi- Viestien lukumäärä: 82
Liittynyt: 15.01.2011
Sivu 2 / 2 •
1, 2
Sivu 2 / 2
Oikeudet tällä foorumilla:
Et voi vastata viesteihin tässä foorumissa