2x14" sampo implematicin perään -projekti

Sivu 2 / 2 Edellinen  1, 2

Näytä edellinen aihe Näytä seuraava aihe Siirry alas

Vs: 2x14" sampo implematicin perään -projekti

Viesti  exso lähetetty Ti Elo 03 2010, 20:26

Viime viikolla oli puhetta työkaverin kanssa noista 6-siipisistä DB-auroista.Lohjasaaressakin oli järjestetty näytös jossa 990 Imple pisti parastaan savimailla aurojen kanssa.Notkon pohjalla ollut pahin kittisavi madalsi työsyvyyden tuonne 4 tuuman korville,muuten meni nätisti normaalisyvyydessä.Työkaveri kertoi et se on aivan sama mitkä aurat on siinä kohdassa,savi liimaa siipiin kiinni.

exso

Viestien lukumäärä: 136
Liittynyt: 22.01.2009
Paikkakunta: Suur-Sammatti

Takaisin alkuun Siirry alas

Vs: 2x14" sampo implematicin perään -projekti

Viesti  taavettimies lähetetty Ti Elo 03 2010, 21:09

Joo savella alkaa kummasti tuntumaan että nyt on jotain perässä, oikein kinttisavea kun on niin luulee että aurat tulee poikittain perässä.

Jopa 1690T meinaa hyytyä (4 siipisillä variomat paluu auroilla) kun maalaji vaihtuu. Very Happy Leikkureiden oikea säätö auttaa aika paljon aurojen kevyt vetoisuuteen.

Saa nähdä, toisessa 995:sessa on vielä niin hyvä nostolaite että se nostaa ne 4x16 kvernelandit ylös, renkaat ovat vaan aika sliksit mutta jos ei liiku niin heittää ketit niskaan niin luulisi maan kääntyvän. Toisessa ysivitosessa olisi hyväpintaiset renkaat mutta siinä ei luultavasti nostolaite pidä.

Ko aurat ovat siis sillä uudemmalla neliönpalkki rungolla ja automaatti laukaisijoilla joten painoakin kertyy. Tosin nostihan 1490:kin ne ylös ilman apusylinteriä (nykyään on apusylkkä).

taavettimies
Ylläpito

Viestien lukumäärä: 1140
Liittynyt: 23.10.2008
Paikkakunta: Etelä-Karjala Lappeenranta

Takaisin alkuun Siirry alas

Vs: 2x14" sampo implematicin perään -projekti

Viesti  Pakki lähetetty Ti Elo 03 2010, 21:24

Joo o kyllähän ne nelisiipiset varmaan menee normaali kelillä mutta meidän ruispelto on ainakin nyt kuin kalliota ja epäilen ettei sitä saisi ennen kunnon sateita nurin kuin dynamiitilla. En ainakaan aijo ruveta kokeilemaan ja vehkeitä särkemään ennen kunnon sateita.

Pakki

Viestien lukumäärä: 75
Liittynyt: 30.03.2009
Paikkakunta: Häme

Takaisin alkuun Siirry alas

Sivu 2 / 2 Edellinen  1, 2

Näytä edellinen aihe Näytä seuraava aihe Takaisin alkuun


Oikeudet tällä foorumilla:
Et voi vastata viesteihin tässä foorumissa