Paljonko tunteja traktoreihin vuodessa

Sivu 2 / 3 Edellinen  1, 2, 3  Seuraava

Näytä edellinen aihe Näytä seuraava aihe Siirry alas

Vs: Paljonko tunteja traktoreihin vuodessa

Viesti  V-M lähetetty La Joulu 11 2010, 21:26

Aikalailla 400h näyttää menevän yhteenlaskettu määrä taas tänävuonna,eli noin 50 8 tunnin päivää on tullu taas ajeltua,näyttäs olevan vakiomäärä nykyvuosina,tuossa sahanpyörityshommassa niitä tulee keväällä joutuin,ei pysty uusia traktoreita ostamaan,600 h vähintään pitäs olla että kannattas ajatella,Tikohan oli asiaa aikanaan selevittäny,ja kun tuossa määrässä on jo omat polttopuu ym. ajot.

Polttoöljyä on ostettu D-mittarista aika justiin 2000 litraa,jonkinverran kyläkaupoista ja yksi 200 litran tynnyrillinen.

keskikulutus aika maltillinen,voi tuo pikkuinen näytellä siinä osansa.

V-M
Asiantuntija

Viestien lukumäärä: 539
Liittynyt: 07.11.2010

Takaisin alkuun Siirry alas

Vs: Paljonko tunteja traktoreihin vuodessa

Viesti  Tommi lähetetty Su Joulu 12 2010, 16:33

Minulla menee samat pari tuhatta litraa vuodessa. Noiden juoppojen keskikulutus on aika maltillinen:

Case 300h per vuosi
Volvo 120 "
Ford 5000+Vammas 120 "
Sampo Rosenlew 40 - 50 "

pyöreästi 550 tuntia vuodessa, 3.7 litraa tunnissa.


Viimeinen muokkaaja, Tommi pvm Ma Joulu 13 2010, 08:39, muokattu 2 kertaa

Tommi

Viestien lukumäärä: 137
Liittynyt: 09.06.2009

Takaisin alkuun Siirry alas

Vs: Paljonko tunteja traktoreihin vuodessa

Viesti  V-M lähetetty Su Joulu 12 2010, 19:26

Piti hakea viimeisten tankkausten muistiinpanot tuolta Fiatagrin hytistä ja alkaa laskemaan,eli 1.10 2010-1.11 2010 välisenä aikana tunteja Fiatagrissa yhteensä 61 h ja tankattu polttoainemäärä viidellä eri tankkauskerralla yhteensä 298 litraa=4,88 litraa tunnille,ja minä luulin että tuo on pikkuruokainen traktori,mutta ei näkemä olekkaan.

Ajo on ollu pääasiassa maantieajoa kaasu pohjassa noin 150 km lenkki kerrallaan ja maansiirtotöitä etukuormaajalla.

Kyllä pääset vähällä,ei voi muuta sanoa,tuo kuutostaavetti vie noissa samoissa ajoissa kun tuo fiatagri 8-10 litraa/h.

Koko vuoden ajot itellä tekee aikalailla 6 litraa/h,siinä on myös 1594 kevään kulutus vielä mukana.

Jos ajasin kaikki ajot tuolla fiatagrilla ensivuonna,reilut pari tynnyrillistä vois ainetta säästyä,mutta kyllä tuo 55 km/h taavetti pidetään sulanaikana tieajokoneena .

Tommille,se on vanhempi herra vaihtanu sen Maksumin massikkaan,mitä kävin keväällä kokeilemassa,ja olisin saanu sen vaihettua kohtuullisilla ehtoilla sieltä itelle.

V-M
Asiantuntija

Viestien lukumäärä: 539
Liittynyt: 07.11.2010

Takaisin alkuun Siirry alas

ei paljoa

Viesti  Tessu lähetetty Ma Joulu 13 2010, 00:53

Eipä tule meilläkään enää tunteja taavi vaan kesäajossa ja öljyt vaihdan kun alkaa sille tuntua ja natikalla pusken lunta,tulikohan se taloon 1993 vai -94 no mut kuiteskin joka vuosi olen vaihtanu öljyt ja putsarin,paitsi kerran kun ei ollu ees lumitalvi eikä pakkasta.
Tiedä sitten onko varmuudenmaksimointia tehdä tuo huolto mut ei se paljoa maksakaan putsari halpa ja 20L öljypänikkä kestää muutaman vaihtokerran,sit suututtaa jos likasenöljyn takia hajois,eikä sitä ees muistais millo se on vaihdettu kun ei tuoskaan mittari pelaa,olipas tos kesällä varaosa Escon koneenyläkerta muutes tukossa öljymöhnää HUH HUH ei ollu varmaan vaihdettu öljyjä muutamiin vuosiin,no öljyllä ja pensselillä pesin venttiilikoneiston ja paineilmalla puhaltelin käytin kuumaks ja vaihdoin öljyt ja putsarin auttoi varmaan hieman.

Tessu

Viestien lukumäärä: 318
Liittynyt: 29.11.2009
Ikä: 45
Paikkakunta: Hollola

Takaisin alkuun Siirry alas

Vs: Paljonko tunteja traktoreihin vuodessa

Viesti  Tommi lähetetty Ma Joulu 13 2010, 08:38

Mulla on aika vähän kaasu pohjassa ajoa, Caseen tuli enimmät tunnit viime vuonna metsässä reippaalla tyhjäkäynnillä, samoin Volvoon. Kaasu pohjassa ainetta tietysti menee reilusti enemmän... eikös se tilasto ollutkin se emävalhetta suurempi valhe, vai mitense meni? Very Happy

Joo kävin katsomaassa sitä massikkaa tietysti Very Happy Oli vaan niin hirveän näköinen, että hirvitti. Siinä on taas traktori ollut rautakangen vääntäjällä.

Meinasinhan minäkin sitä Maxnumia persota, mutta taitaa olla liian suuri minun tarpeeseen; ainakin polttoainetilastoihin tulisi muutosta. pale Olisko neloskoneella oleva pihimpi?

Tommi

Viestien lukumäärä: 137
Liittynyt: 09.06.2009

Takaisin alkuun Siirry alas

Vs: Paljonko tunteja traktoreihin vuodessa

Viesti  V-M lähetetty Ti Joulu 14 2010, 21:59

Joo,vaikuttaahan se kierroslukuki kulutukseen ja myös tuntimittarin mittausnopeus,tuo agri varmaan mittaa kaasupohjassa täydet tunnit kun 2800 kierrostahan se iveco kiertää.

Jaa,ei ollu siisti massikka sattunu,kyllähän se kuutosmaksu kuluttaa erimalliin kun nämä meidän mopot,ja kun noillaki tulee nuo vähäset hommat tehtyä niin mikäpä siinä.

Ei ne suuret tulot vaan ne pienet menot,niin ne vanhat täällä koillismaalla ennen sano kun joku eli leviästi,ja tuo pitää monessa asiassa vielä tänäänki paikkansa,paha se on elää jos ylitse varojen elää,siinä tulee ruuperä ohtaan.

Yksi kaveri oli kans miettiny tuota kulutusasiaa,sano että hänellä se on oltava pienikulutuksinen traktori,kun kukaan ei maksa hänen ajamista ajoista mitään,kaikki on omaa ajoa,niinhän se oikiastaan on,ja taavetillahan se ajelee.

Veikkaan että Tulevaisuudessa voi pienikulutuksisten koneiden arvo vielä nousta,toki isoissa hommissa tarvitaan tehokkaitakin koneita jotka ymmärrettävästi myös kuluttaa enemmän.

V-M
Asiantuntija

Viestien lukumäärä: 539
Liittynyt: 07.11.2010

Takaisin alkuun Siirry alas

Vs: Paljonko tunteja traktoreihin vuodessa

Viesti  Tommi lähetetty Ke Joulu 15 2010, 07:55

Selvyyden vuoksi vielä noista tunneista, Case mittaa oikeita kellotunteja, ja Volvon tunnit on vaijeritunteja, jotka muutin oikeiksi tunneiksi; eihän mittariin tule vaikka klapin teossa juuri mitään, kun vaikka viikon käy tuhannella kierroksella ja 1800 pitäs olla että tunti tulisi tunnissa. 75 oli aika lailla öljynvaihtovälin vuositunnit. Kaivurin tunnit on katsottu melko tarkkaan kellosta, leikkuupuimurille arvioin, mutta ei siinä ole paljon heittoa. Yhteenlaskussa pyöristin lopuksi melkein 50 tuntia alaspäin.

Siltikin hirvittää vähän se polttoainelasku. Smile

Tommi

Viestien lukumäärä: 137
Liittynyt: 09.06.2009

Takaisin alkuun Siirry alas

Vs: Paljonko tunteja traktoreihin vuodessa

Viesti  erkki lähetetty Ke Joulu 15 2010, 08:41

Saastemääräykset sanelee syötöt uusissa traktoreissa. Erot kulutuksessa ovat todennäköisesti pienemmät kuin vanhaan aikaan.

Tuo on totta, että maantiellä nappi laudassa kuluu yllättävästi ruokaa jopa tyhjällä traktorilla. Eihän se itsensä liikuttamiseen kovin paljon hevosvoimia tarvitse, mutta jos laskee, että kuluu esim 5 litraa tunnissa ja ominaiskulutus on vaikkpa hurjat 250 grammaa hevosvoimaa kohti tunnissa, niin siitä tulee jakolaskulla parisenkymmentä hevosvoimaa. Ei ainakaan tyhjän takapotkun liikuttaminen voi niin paljoa tehoa ottaa. Etuvedon pyörittäminen tekee hiukan enempi vastusta. Jonnekin sitä vaan häviää, liekkö niin, että täyskaasulla menee pakoputken kautta suhteessa enemmän naftaa harakoiden lämmittämiseen kuin pienillä kierroksilla.

Pieniruokaisessa moottorissa on yleensä pieni iskutilavuus ja päinvastoin.

erkki
Asiantuntija

Viestien lukumäärä: 1515
Liittynyt: 06.03.2009

Takaisin alkuun Siirry alas

Vs: Paljonko tunteja traktoreihin vuodessa

Viesti  taavettimies lähetetty La Helmi 18 2012, 10:16

Öljyjä vaihtelin pariin taaviin, toiseen 995 "meikäläisen ajokkiin" tulee näköjään aika tarkasti 100h/vuodessa. Samaan tahtiin on kertynyt tunteja viimeiset 4v pelkästään minun toimestani. Smile

1690 mittari kelasi 150h vuoden sisään, 1100h ajettu meidän aikana tuolla.

1490 pääsi naurettavan helpolla, vaikkakin mittarinvaijeri oli jonkun aikaa poikki. Vaikka kaikki tunnit olisivat taulussa nii tuntilukema olisi noin 50-60h. Unohtui melkein toinen 995, se viettää ansaittuja eläkepäiviään sen verran vähäistä ollut ajo viimeaikoina.

taavettimies
Ylläpito

Viestien lukumäärä: 1210
Liittynyt: 23.10.2008
Paikkakunta: Etelä-Karjala Lappeenranta

Takaisin alkuun Siirry alas

Vs: Paljonko tunteja traktoreihin vuodessa

Viesti  hespex lähetetty Ma Helmi 20 2012, 00:41

Traktorit viikonloppusin käytössä, tunteja tulee yleensä n. 3-5h viikossa tällähetkellä, tuntikulutusta en oo laskeskellu kun ei oo pumpussa litramittaria. Kesäsin massikkaa tulee tankkailtua ehkä kerran viikkoon.

hespex
Ylläpito

Viestien lukumäärä: 135
Liittynyt: 27.10.2008
Paikkakunta: Lappeenranta

http://www.taavetti-talli.net/forum.htm

Takaisin alkuun Siirry alas

Vs: Paljonko tunteja traktoreihin vuodessa

Viesti  jusape lähetetty Ma Helmi 20 2012, 19:45

Taavin tunnit 30v ajalla, meillä, tullessa -81 lopppukesällä oli 714, nyt jo vuosia vietellyt rauhallisempaa elämää, mitarin lukema noin 4500, eli noin 3800 reilun 30v keskiarvo.
903 vallusta en tiedä, kun mittari ollut jumiksis yli 25vuotta.... vajaa 2400 lukema (johon vois kuvitella sen käytöllä tulleen 6-8000 lisää....

jusape

Viestien lukumäärä: 448
Liittynyt: 21.05.2011
Ikä: 42
Paikkakunta: Yläne

Takaisin alkuun Siirry alas

Vs: Paljonko tunteja traktoreihin vuodessa

Viesti  nuffieldmaster lähetetty Ma Huhti 09 2012, 15:58

Vähän ajavaa sakkia löytyy tästä porukasta.

Valtra tuli toukokuun puolivälissä ja nyt olen ajanut n. 1000 h
Leylandiin tulee n. 400 tuntia vuoteen
500 valmetiin n. 150 h (osan ajaa setäni ja isäni)
460 nuffiin reilu 200 h
ja kolmosnuffiin 50-150 tuntia vuoteen.

Suurinosa työajoa, osa hupia Very Happy

Valtran ajomäärä pitäisi saada puolella vielä nousemaan, vähintään.

nuffieldmaster

Viestien lukumäärä: 31
Liittynyt: 15.01.2009
Paikkakunta: Ilomantsi

http://www.kuuksenvaarankonepalvelu.fi

Takaisin alkuun Siirry alas

Vs: Paljonko tunteja traktoreihin vuodessa

Viesti  jusape lähetetty Ma Huhti 09 2012, 22:01

Nuo Masterin tunnit kun laskee yhteen, ja jakaa 8salla(tunnilla) se on yht 250 työpäivää/vuosi (8tuntisia)

jusape

Viestien lukumäärä: 448
Liittynyt: 21.05.2011
Ikä: 42
Paikkakunta: Yläne

Takaisin alkuun Siirry alas

Vs: Paljonko tunteja traktoreihin vuodessa

Viesti  Riku lähetetty Ma Huhti 09 2012, 22:24

nuffieldmaster kirjoitti:Vähän ajavaa sakkia löytyy tästä porukasta.

Valtra tuli toukokuun puolivälissä ja nyt olen ajanut n. 1000 h
Leylandiin tulee n. 400 tuntia vuoteen
500 valmetiin n. 150 h (osan ajaa setäni ja isäni)
460 nuffiin reilu 200 h
ja kolmosnuffiin 50-150 tuntia vuoteen.

Suurinosa työajoa, osa hupia Very Happy

Valtran ajomäärä pitäisi saada puolella vielä nousemaan, vähintään.

Jospa me ei tienatakkaan leipäämme traktorin hytistä, niinkuin olen käsittänyt sinun tekevän.

Riku

Viestien lukumäärä: 178
Liittynyt: 24.01.2009
Ikä: 48
Paikkakunta: Etelä-Pohjanmaa

Takaisin alkuun Siirry alas

Vs: Paljonko tunteja traktoreihin vuodessa

Viesti  V-M lähetetty Ti Huhti 10 2012, 06:47

Pääset noin 100 000e euron laskutukseen tuolla ajomäärällä,käy ihmeessä ostamassa kunnollinen traktori,tuo tosiaan tarkoittaa jo joka ikiselle päivälle 5 tunnin ajoa ja huolto ja työn valmisteluaikoneen ollaan lähellä 7 tuntia,nyt jos vielä tuhannella petraat,tarvit lisäkuskin ja jos se ajaa vain tuhat tuntia,tuloksesi heikkenee,pitäs päästä taas vielä suuremmaksi,mieti tarkkaan kannattaako.

Polttoainetta menee jo nyt jonninverran toistakymmentätuhatta litraa.

En saikkais A-valllujen kanssa tuollaisilla ajomäärillä. Laughing


V-M
Asiantuntija

Viestien lukumäärä: 539
Liittynyt: 07.11.2010

Takaisin alkuun Siirry alas

Sivu 2 / 3 Edellinen  1, 2, 3  Seuraava

Näytä edellinen aihe Näytä seuraava aihe Takaisin alkuun


Oikeudet tällä foorumilla:
Et voi vastata viesteihin tässä foorumissa