Muuta keskustelua

Sivu 30 / 60 Edellinen  1 ... 16 ... 29, 30, 31 ... 45 ... 60  Seuraava

Näytä edellinen aihe Näytä seuraava aihe Siirry alas

Vs: Muuta keskustelua

Viesti  kujanjuh lähetetty Pe Marras 26 2010, 08:47

Valopetroli toimii ihan samalla tavalla, mutta sitä ei saisi käyttää, kun on verotonta. Monien mielestä tähän tarkoitukseen bensaa parempaa. Ei ainakaan yhtä kuivaa.

kujanjuh

Viestien lukumäärä: 202
Liittynyt: 23.11.2009
Paikkakunta: Porvoo-Pieksämäki

Takaisin alkuun Siirry alas

Vs: Muuta keskustelua

Viesti  pete50 lähetetty Pe Marras 26 2010, 18:10

laitoitko väyryseen xenon muutossarjan niihin omiin vanhoihin lamppuihin ja paljonko auttoi. mulla on niin hakkautuneet muovit että valo tehot ei ole kovin kummoset.uudet umpiot kumminkin yli 200e kpl vai onko mitään järkee virittää vanhoja lamppuja. affraid

pete50

Viestien lukumäärä: 70
Liittynyt: 04.02.2010
Ikä: 53
Paikkakunta: Ilomantsi

Takaisin alkuun Siirry alas

Vs: Muuta keskustelua

Viesti  taavettimies lähetetty Su Marras 28 2010, 20:07

Case1594 kirjoitti:Viime perjantaiaamuna oli työtyhjiö.Niinpä tein parin päivän ehostuksen 996:lle. Pesut ,puhdistukset ja maalaus rungolle ja hytille.Konepelti oli saanut uuden pinnan jo keväällä.hytin ovet on vielä pintasilausta vaille.
Luovuin mikkihiiri-valoista ja laitoin "nokkavalot"
Kuvia pitänee ottaa.
On mulla noista isommista projekteista paljonkin kuvia mutta jäänyt laittamatta yleiseen syyniin.


Mitenkäs saisiko siitä kaunokaisesta kuvia? Lähinnä kiinnostaisi miten istuu nuo "maskivalot"

Laitetaan nyt pari kuvaa arkistoiden kätköistä tänne, en kehtaa galleriaa täyttää omilla kuvillani, kohta on sivullinen minun kuviani galleriassa happy Muut laittakaa vaan kuvanne gallerian puolelle!

heinähommia


Mara on vielä tässä kovin ruosteisen näköinen, kuva on tosin niin pieni että sitä tuskin huomaa happy happy


1490 joku vuosi sitten juuri maalattuna


995






taavettimies
Ylläpito

Viestien lukumäärä: 1210
Liittynyt: 23.10.2008
Paikkakunta: Etelä-Karjala Lappeenranta

Takaisin alkuun Siirry alas

Vs: Muuta keskustelua

Viesti  taavettimies lähetetty Ma Marras 29 2010, 15:11

Laitoin tässä aikaisemmin viestiä rapakon taakse (David Brown parts Peter Williams) kuutosen ölppä pumpun sisukaluista, eipä ole vielä vastausta kuulunut.

Pitänee laittaa vielä toinen viesti ja kysäistä saako sieltä vitos pytyn suutinputkea 1690turboon. Jonkun pytyn suutinputki taisi olla erilainen vaparissa ja turbossa. Kyselin sitä tänää tuolta työssä oppimispaikasta (Paikallinen Case/Nh huolto) sanoivat että tuskin saavat kun näinkin kauan mennyt jo. Nythän siinä on kiinni itse väännetty putki joka on hitusen liika pitkä, tekee ylimääräisiä mutkia.

taavettimies
Ylläpito

Viestien lukumäärä: 1210
Liittynyt: 23.10.2008
Paikkakunta: Etelä-Karjala Lappeenranta

Takaisin alkuun Siirry alas

Vs: Muuta keskustelua

Viesti  Vieraili lähetetty Ma Marras 29 2010, 18:47

Peterillä on ollut ongelmia jonkun työmiehensä kanssa.Voip siksi vastaus viipyä päivän pari.
Tuli tänään asiasta infoa.

Vieraili
Vierailija


Takaisin alkuun Siirry alas

Vs: Muuta keskustelua

Viesti  ikilika lähetetty Ma Marras 29 2010, 20:59

pete50 kirjoitti:laitoitko väyryseen xenon muutossarjan niihin omiin vanhoihin lamppuihin ja paljonko auttoi. mulla on niin hakkautuneet muovit että valo tehot ei ole kovin kummoset.uudet umpiot kumminkin yli 200e kpl vai onko mitään järkee virittää vanhoja lamppuja. affraid
Laitoin muutos-sarjan omiin alkuperäisiin umpioihin, ja parannus oli kyllä uskomaton! Pari vuotta sitten tilasin japi-partsilta projektori umpiot n.300e +pk, niissä on melkoisesti terävämpi valokuvio -SUOSITTELEN! http://www.japi-parts.com/index-webshop.php / http://www.mainoskeskus.com/customers/japi/showtuote.php?id=67& Jos haluat kiveniskut/hiekkapuhalluksen pois niin suosittelen koittamaan myllytystä, sillä sain äiteen jaguar xtypen himmentyneet etuvalot uudenveroisiksi. Toinen vaihtoehto on hioa karhunkielellä ja ruiskuttaa kirkaslakalla ne valot. Säästää uusien valojen hinnan helposti.... Ps. jos tilaat xenoneita, valitse värilämpötilaksi 4300k, sen valoteho on parhain. 5000k on mulla pitkissä tuossa kuorma-autossa ja valoteho on huonompi hiukan. Ja mitä sinisemmäksi (6000k-12000k) mennään sen hienomman näköset ja huonommat valot on. Märkä tie imee sinisen valon.

ikilika

Viestien lukumäärä: 909
Liittynyt: 11.04.2009
Ikä: 34
Paikkakunta: eurajoki

Takaisin alkuun Siirry alas

Vs: Muuta keskustelua

Viesti  massikka_mies lähetetty Ke Joulu 01 2010, 22:08



No nyt on meikäläisenkin xenonit paikallaan ja kyllä näkee. Vertailuna edessä on perus 55w H3 työvalot... Very Happy Ainut ongelma on se että radio näistä ottaa häiriötä nyt kuitenkin.. Mutta tämän pitäisi korjaantua kun siirtää antennin kopin takanurkasta etunurkkaan että on riittävän kaukana xenoneista joista häiriö siis tulee. Ja uudet kiinnikkeet piti näille rakennella kun eivät vanhoilla mahtuneet

_________________
Power by perkins
http://kuvablogi.com/blog/22729/

massikka_mies
Ylläpito

Viestien lukumäärä: 453
Liittynyt: 23.10.2008
Paikkakunta: Ylämaa

Takaisin alkuun Siirry alas

Vs: Muuta keskustelua

Viesti  taavettimies lähetetty To Joulu 02 2010, 17:30

Peter Wiliams promised to send a package it should be in finland at week. Kele jäi tuo lontoo päälle happy

Tähän asti ollut oikein asiallista kaupankäyntiä, tosin tuo lontoon kieli on tuottanut pieniä vaikeuksia, sanakirja (tai google kääntäjä) kourassa pitää mailia naputtaa Smile Toivottavasti maksuhommissa ei tule mitään ongelmia.

taavettimies
Ylläpito

Viestien lukumäärä: 1210
Liittynyt: 23.10.2008
Paikkakunta: Etelä-Karjala Lappeenranta

Takaisin alkuun Siirry alas

Vs: Muuta keskustelua

Viesti  Vieraili lähetetty To Joulu 02 2010, 17:56

Ainakin minun kanssa kaikki on pelannut hyvin.Hyvä että muutkin alkaa tilaileen suoraan,ei tarvi ylim välikäsiä.
Peterillä oli tosiaankin joku työntekijä aiheuttanut ongelmia hiljattain.

Vieraili
Vierailija


Takaisin alkuun Siirry alas

Vs: Muuta keskustelua

Viesti  pete50 lähetetty Pe Joulu 03 2010, 10:49

kiitos vinkeistä ikilikalle. tota kuvaa kun katsoin niin kesti muutaman sekunnin ennen kun huomasin että siinähän on etuvalotkin päällä.
näyttävät aivan naurettavilta takiksien rinnalla,ps olen juuri ostellut noita h3 työvaloja 8 kpl alkaa ottaa pattiin kun näin ton eron. affraid

pete50

Viestien lukumäärä: 70
Liittynyt: 04.02.2010
Ikä: 53
Paikkakunta: Ilomantsi

Takaisin alkuun Siirry alas

Vs: Muuta keskustelua

Viesti  ikilika lähetetty Pe Joulu 03 2010, 15:45

Mulla on itellä noi sunsboyn pienet "IRC-xenon" -työvalot, 6kpl eteen ja 4kpl taakse. Pieniä on ja tehokkaita. Täällä on jotakin höpinää työvaloista: http://www.taavetti-talli.net/case-david-brown-traktorit-f1/ledityovalot-t500.htm Laughing

ikilika

Viestien lukumäärä: 909
Liittynyt: 11.04.2009
Ikä: 34
Paikkakunta: eurajoki

Takaisin alkuun Siirry alas

Vs: Muuta keskustelua

Viesti  ikilika lähetetty La Joulu 11 2010, 19:57

Tilasin taaviin ajovaloihin h4 xenonit, pelkästään lähivaloihin Cool www.euro1supply.com Näkyypä olevan led h4 polttimoitakin ym led lamppuja. Ei ehkä kannata vielä, tai kokeilemallahan nuo selviää Wink

ikilika

Viestien lukumäärä: 909
Liittynyt: 11.04.2009
Ikä: 34
Paikkakunta: eurajoki

Takaisin alkuun Siirry alas

Vs: Muuta keskustelua

Viesti  pets lähetetty Ma Joulu 20 2010, 14:55

Joulukuusi sitten olisi haettu. 6430 ja pikku velsa yhdistelmällä.
Olipa jotkut muutkin hakeneet kuusia. Evil or Very Mad

pets

Viestien lukumäärä: 147
Liittynyt: 08.11.2008
Paikkakunta: Hämeenlinnan vieressä

Takaisin alkuun Siirry alas

Vs: Muuta keskustelua

Viesti  hespex lähetetty Ke Joulu 22 2010, 00:02

Xenonit IKHlta haettu ja asenneltu. http://www.pottupellossa.fi/gallery/albums/userpics/16921/normal_Xenonit.jpg

Erästä pottupellon käyttäjää lainaten; "Ero on kyllä suorastaan loistava" Cool

hespex
Ylläpito

Viestien lukumäärä: 135
Liittynyt: 27.10.2008
Paikkakunta: Lappeenranta

http://www.taavetti-talli.net/forum.htm

Takaisin alkuun Siirry alas

Vs: Muuta keskustelua

Viesti  V-M lähetetty Ke Joulu 22 2010, 08:47

Ompa tosiaan iso ero valotehossa,saattaa olla jo vaan aika palaneet nuo agrin alkuperäiset työvalot,kiiluu tosi huonosti,ite kävin kans kattomassa noita ikh xenoneita 79 e kpl,en vielä ostanu kun olivat niinpaljon pitkät että eivät sovi alkuperäisiin kiinnikkeisiin.

Pitäs verrata niin että uusi normi työvalo,vaikka hella ja sitten xenovalo ,näkis oikeen tuon homman kuinka iso ero on,kyllä noita xenoja kaikki kehuu.

V-M
Asiantuntija

Viestien lukumäärä: 539
Liittynyt: 07.11.2010

Takaisin alkuun Siirry alas

Sivu 30 / 60 Edellinen  1 ... 16 ... 29, 30, 31 ... 45 ... 60  Seuraava

Näytä edellinen aihe Näytä seuraava aihe Takaisin alkuun


Oikeudet tällä foorumilla:
Et voi vastata viesteihin tässä foorumissa