vallu 705

Sivu 5 / 5 Edellinen  1, 2, 3, 4, 5

Näytä edellinen aihe Näytä seuraava aihe Siirry alas

Vs: vallu 705

Viesti  ahma450 lähetetty La Marras 12 2011, 17:34

Täälläpäin kans yks kiertävä sahuri käyttäny aina zetoreita,ensin 7045 ja ja nykyään on 9540.Tuntuu kovasti tykkäävän noista.Itseä eniten häiritsi tuo kun taakse on niin huono näkyvyys,toinen oli se ku kuormaushommissa,ja monessa muussa hidas pakki toivottoman hidas,ja nopea taas liian nopea.Sitte ku se kertojan vipu takertelee,varsinkin neliveto päällä.Kyllä se niin on,niinkun nykyään alkaa olla kaikissa,että taakse pitää olla samat nopeudet,ku eteen.Tuo ratkasu mikä esim.on mk-II fordissa,että pakki on aluevaihtajassa on minusta huono.Kylväessä ois nopea ykkönen ollu hyvä,mutta sitte taas peruutettaessä oli ykkönen,ei hyvä.Tosin nykyään,ku tuo hinattava,en juuri peruuttele,silmukkakäännös vaan päässä.Tuo terrakotan värinen notkea kääntymään päisteessä,melkein kääntyy ku takaveto Very Happy Samaa ei voi sanoa tuosta kotimaisesta Sad Esitteissä aina ilmoittavat pienen kääntösäteen,mutta ku laitetaan vähä isommat renkaat,lokasuojat ja etukuormain,ni on aika kömpelö kääntymään.

ahma450

Viestien lukumäärä: 10
Liittynyt: 03.11.2011
Paikkakunta: Alajärvi

Takaisin alkuun Siirry alas

Vs: vallu 705

Viesti  Tommi lähetetty La Marras 12 2011, 17:36

No en muuta osaa sanoa, että männässä ja sylinterissä oli leikkausjäljet kun avattiin. Samoin tuossa ensimmäisessä 6945:tosen tapauksessa.

Tommi

Viestien lukumäärä: 137
Liittynyt: 09.06.2009

Takaisin alkuun Siirry alas

Vs: vallu 705

Viesti  erkki lähetetty La Marras 12 2011, 18:08

Nestejäähdytteisessä koneessa on neljä sadasosaa kipuraja männän välykseen. Kevytmetallin lämpölaajeneminen on isompi kuin raudalla. Kun mäntä kuumuu kovasti kylmässä holkissa niin se narahtaa kiinni. Saattaa narahtaa kuumassakin holkissa kun kuumenee tarpeeksi. Turbo moottorissa lämpötilat kasvaa kovasti ja niissä on oltava tarkkana ettei männät ole liika isot reikiinsä. Öljysuihkutuksella niitä usein jäähdytellään alapuolelta. Välyksen takia ne saattaa kylmänä käydessä hiukka kalista.

erkki
Asiantuntija

Viestien lukumäärä: 1514
Liittynyt: 06.03.2009

Takaisin alkuun Siirry alas

Vs: vallu 705

Viesti  V-M lähetetty La Marras 12 2011, 18:29

Joo,on setorintehtailla tainnu mauserit olla vähän sinnepäin,se ei ole noilla mikään ihme ja sitten jyrähteli kiinni,kyllä suunnanvaihdin on sellainen että kun sellaisella ajaa vähänaikaa,ei siitä luopus millään,1056 oli tuolla asialla pilassa.

Se on vissiin aika hyvä pitämään kierrokset tuo setorin moottori,tämä sama kaveri oli perämiehenä pari päivää silloin kun 1594 casella pyöritin,moitti että huono säätäjä,tiputtaa ennenkun vastaa,niin se vähän oliki,parani Valmetin pumpulla.

Kyllä terracotanväriset kääntyy hyvin ,ei vain kaartele. Laughing

V-M
Asiantuntija

Viestien lukumäärä: 539
Liittynyt: 07.11.2010

Takaisin alkuun Siirry alas

Vs: vallu 705

Viesti  ahma450 lähetetty La Marras 12 2011, 19:00

Saku laitto aina Mahlen männät ja putket,jos teki moottoriremontin.Oli tuon sahurinkin 7045:seen tehty remontti mahlen osilla.Oma zetori söi öljyä tuhanteen tuntiin asti vähän,siitä eteenpäin ei juurikaan.Se vaati aika pitkän sisäänajon Surprised Tuli sillon turhaan käynnistettyä tuta zetoria lämmittämättä pakkasella.Tuntu niin ihmeelliselle,ku lähti niin helposti,ku 574:nen natikka vaati lämmitystä jo pikkupakkasella.Nykyään en käynnistä koneita yli 20asteen pakkasella,mutta ennen oli pakko,ku piti saada rehua karjalle.

ahma450

Viestien lukumäärä: 10
Liittynyt: 03.11.2011
Paikkakunta: Alajärvi

Takaisin alkuun Siirry alas

Vs: vallu 705

Viesti  ikilika lähetetty La Marras 12 2011, 19:06

V-M kirjoitti:
Se on vissiin aika hyvä pitämään kierrokset tuo setorin moottori,tämä sama kaveri oli perämiehenä pari päivää silloin kun 1594 casella pyöritin,moitti että huono säätäjä,tiputtaa ennenkun vastaa,niin se vähän oliki,parani Valmetin pumpulla.

Valmetin pumppu? Minkäs vehkeen pumpun oot paikalleen sovittanu? Shocked

ikilika

Viestien lukumäärä: 908
Liittynyt: 11.04.2009
Ikä: 34
Paikkakunta: eurajoki

Takaisin alkuun Siirry alas

Vs: vallu 705

Viesti  V-M lähetetty La Marras 12 2011, 20:26

Aikanaan nettikoneessa oli myynnissä valmetin moottoritehtaan loppuvarastoja yksityishenkilön kauppaamana,kuvassa oli 6 sylinterisen pumppu,osittain hieman toisenkätisenä,otin riskin ja tilasin sieltä pumpun,josko sen saisi sopimaan DB moottoriin,sopihan se pienin muutoksin,mutta säätäjän lehtijousia piti vaihdella,sittemmin myyjä alkoi niitä sovittaa ja säätää noihin sopivaksi ihan penkissä.

Myöhemmin niitä on sitten myyty taavettiin sopivana ja niitä tilaili ja markkinoi sitten moniki,mutta eka pumpun ostin ja sovitin minä,samoin kun nuo nopeutukset aikanaan,ne olis vaan pitäny tehdä 25 vuotta sitten.

Pullasisun pumppu se on,ihan ensimmäisiin 905 malleihin noita on kuulemma kokeiltu,mutta sitten tuotantovaiheessa siirtyivät nykyaikaisempaan bosch pumppuun,vanhanaikainen oli jo silloin tuo cav rivipumppu.

V-M
Asiantuntija

Viestien lukumäärä: 539
Liittynyt: 07.11.2010

Takaisin alkuun Siirry alas

Vs: vallu 705

Viesti  taavettimies lähetetty La Marras 12 2011, 22:47

V-M kirjoitti:pari päivää silloin kun 1594 casella pyöritin,moitti että huono säätäjä,tiputtaa ennenkun vastaa,niin se vähän oliki,parani Valmetin pumpulla

En tiedä oliko meillä kutosen alkuperäinen pumppu niin lopussa mutta siitä tuli ihan toinen traktori tuolla vallun syöttöpumpulla mikä oli ilmeisesti säädetty taavettiin käypäksi. Kiinnostaisi tietää paljon siellä niitä hummia on mutta ei ole tullut penkitys mahdollisuutta.

taavettimies
Ylläpito

Viestien lukumäärä: 1210
Liittynyt: 23.10.2008
Paikkakunta: Etelä-Karjala Lappeenranta

Takaisin alkuun Siirry alas

Sivu 5 / 5 Edellinen  1, 2, 3, 4, 5

Näytä edellinen aihe Näytä seuraava aihe Takaisin alkuun


Oikeudet tällä foorumilla:
Et voi vastata viesteihin tässä foorumissa