Mielipidettä, kun halvalla saa kannattaako laittaa MPOL oljyä Taavettiin?

Sivu 2 / 2 Edellinen  1, 2

Näytä edellinen aihe Näytä seuraava aihe Siirry alas

Vs: Mielipidettä, kun halvalla saa kannattaako laittaa MPOL oljyä Taavettiin?

Viesti  Riku lähetetty Pe Syys 09 2011, 08:41

TIKO kirjoitti:Taajamassa kun asustelen, AINA maksan sen 5 euron päivälapun jos on vieraalle ajoa kärry perässä yleisellä tiellä. Tai lainaan raktorin kaverille. Aika yksinkertainen juttu,mikä ei maa tai metsätalouteen liity,mars tietsikan luo maksulappua tulostamaan.
.
Onhan se eri juttu tyhjäl raktorilla viljelysten tarkastusretkel jne..

Eihän etukuormaimessakaan saanu kantaa mitään, naapurille betonia kauhas jne.. Siitäkin joku iso rapsu tullut takavuosina, ylitti asfalttitien betonin viennissä.Näin luin koneviestistä joskus muinoin.

Rattijuopumus- ja verolaki ei tunne yksityisaluetta, eli niitä asioita voi tulla tarkistamaan vaíkka toisen pihalle. Näin minulle kertoi entinen etelä-pohjanmaan liikkuvien päällikkö.
Samoin olen maksanut tuon päiväkortin jos olen ollut hiemankin epävarma. Nimimerkki kerran syytettynä veropetoksesta, eli verottomalla ajosta. Embarassed

Riku

Viestien lukumäärä: 178
Liittynyt: 24.01.2009
Ikä: 48
Paikkakunta: Etelä-Pohjanmaa

Takaisin alkuun Siirry alas

Vs: Mielipidettä, kun halvalla saa kannattaako laittaa MPOL oljyä Taavettiin?

Viesti  V-M lähetetty La Syys 10 2011, 07:07

Kyllä tulee makseltua nuo päivämaksut aina kun kärry perässä,on itelläki semmonen pikkunen metsäpalsta että se verottajan papereissa pyörii,mutta vaikka polttopuita haen niin maksan veron.


Silloin kun traktori on moottorityökone veroa ei tarvitse maksaa ajo missä hyvänsä,mutta kun kytket perävaunun perään niin lähes kaikki ajot on silloin verollista toimintaa.

Jos esim. linkoperässä ajaa ei tarvi maksaa,ja esim. kenttäsirkkelin,höyläkoneen ym. työkoneen siirrossa ei tarvi veroa maksaa vaikka käyt helsingissä mutkan.

Ideahan tuossa on se että kun traktori on samalla viivalla kuorma-auton kanssa ,eli siirtää kuormaa paikasta a paikkaan b vero pitäs aina maksaa,sitten vaan muutamia porsaanreikiä löytyy maatalousyrittäjillä ym.mitkä kumoaa lain.

Silloin jos hupia ajaa niin joku työkone perään ,vaikka halontekokone niin saa ajella löpöllä,nyt vaan tuo hinta on jo niin sama dieselillä ja poilttoöljyllä että että taitaa tuo verolaki joutaa kohta purkaa,sekai tuolla hinnannostolla tarkoituski että kaikki siirtyis dieselin käyttöön.

V-M
Asiantuntija

Viestien lukumäärä: 539
Liittynyt: 07.11.2010

Takaisin alkuun Siirry alas

Vs: Mielipidettä, kun halvalla saa kannattaako laittaa MPOL oljyä Taavettiin?

Viesti  hespex lähetetty Ti Syys 20 2011, 15:41

Polttoainettahan saa kuskata (=maatalousajoa) joten perjaatteessa poliiseille riittää kun sanoo että kuskailen polttoainetta, löpöt tankissa siis.

hespex
Ylläpito

Viestien lukumäärä: 135
Liittynyt: 27.10.2008
Paikkakunta: Lappeenranta

http://www.taavetti-talli.net/forum.htm

Takaisin alkuun Siirry alas

Vs: Mielipidettä, kun halvalla saa kannattaako laittaa MPOL oljyä Taavettiin?

Viesti  ikilika lähetetty Ti Syys 20 2011, 20:36

hespex kirjoitti:Polttoainettahan saa kuskata (=maatalousajoa) joten perjaatteessa poliiseille riittää kun sanoo että kuskailen polttoainetta, löpöt tankissa siis.
lol! Ja taas rapsahtaa muistutus virkavallan halventamisesta happy

ikilika

Viestien lukumäärä: 908
Liittynyt: 11.04.2009
Ikä: 34
Paikkakunta: eurajoki

Takaisin alkuun Siirry alas

Sivu 2 / 2 Edellinen  1, 2

Näytä edellinen aihe Näytä seuraava aihe Takaisin alkuun


Oikeudet tällä foorumilla:
Et voi vastata viesteihin tässä foorumissa